Zbořili jsme hranice mezi odděleními

Čtyři roky spojuje svůj profesní život s FAVEA Lukáš Černák. Ptali jsme se ho na zajímavé technologie a inovace, ale i jeho osobní radosti. „Mám také rád rozmanitost a výzvy. A když je to ještě spojeno s tím, že pomáháme druhým, tak je to o to krásnější,“ říká manažer výrobního úseku.

Popište, prosím, vaší cestu ve FAVEA.

Ve FAVEA pracuji už čtyři roky. Při nástupu jsem začínal jako vedoucí technologií, vývoje a výzkumu. Po necelém roce jsem přestoupil do funkce výrobního manažera, kde mám pod sebou výrobu a mechaniky. K tomu stále vedu také výzkum a vývoj. To vše byl ale takový návrat, protože jsem ve FAVEA už dříve působil něco málo přes rok a půl. Nicméně jsem se vrátil do úplně jiné firmy, než jakou jsem znal.

Kam se firma podle vás posunula?

Výrazně se posunula kvalita, její systém, zavedly se jasně definované procesy. Změnily se také přístupy v oblasti obchodu a nákupu.

Které technologie považujete za nejzajímavější?

V poslední době bych vypíchl peletování, protože se nám zde daří naplňovat požadavky zákazníků. Není to úplně jednoduchý proces, takže o to víc jsem na něj pyšný. Pak to jsou samozřejmě technologie, které nás ženou dopředu, a to plnění oleji, popřípadě kombinace v rámci COMBICAPS® technologie.

Zavedli jste poslední dobou nějaké inovace?

V rámci inovací bych vyzdvihl už zmíněné peletování. Je to složitější proces, proto jsme dříve uvažovali, že
bychom šli cestou nákupu od externích dodavatelů. Nicméně náš šikovný tým na vývoji a výzkumu docílil toho, že si peletky nyní vyrábíme sami. Stejně tak se snažíme zákazníkům vycházet vstříc. Řešíme s nimi nejenom obsah, ale také vzhled – například barevnost peletek. Je to i zábavná práce.

Na co jste nejvíce hrdý?

Nejvíce hrdý jsem na náš tým, který se nám za tu dobu semkl a stabilizoval. Docílili jsme také větší spolupráce mezi jednotlivými odděleními tím, že jsme mezi nimi zbořili hranice.

Jaký tedy podle vás tým je?

Je to tým houževnatý. Neustále hledá řešení a je ochotný pomoct napříč celou firmou.

Co máte na své práci nejraději?

To, že vyrábíme produkty, které zlepšují lidem život. Mám také rád rozmanitost a výzvy. A když je to ještě spojeno s tím, že pomáháme druhým, tak je to o to krásnější.

A co vás těší mimo práci?

Když mi zbyde nějaký čas a nejsem zrovna s rodinou, tak mám rád turistiku, poslouchám hudbu a sportuji. A občas přemýšlím i nad prací, protože jsem ten ze šťastnějších lidí, kteří mají práci jako koníčka.